W 2. semestrze bieżącego roku szkolnego uczennice z kl. 2: Sylwia Bienias, Monika Parchańska i Sandra Wiśniewska realizowały projekt z wiedzy o społeczeństwie pod nazwą
"Czy warto być wolontariuszem?"

Celami projektu było:
- Promowanie idei wolontariatu w szkole i w środowisku lokalnym;
- Aktywny udział w szkolnych i regionalnych inicjatywach wolontariackich;
- Zdobycie wiedzy na temat wolontariatu;
- Wspieranie akcji wolontariackich organizowanych w szkole lub przez organizacje pozarządowe;
- Zapoznanie się ze specyfiką pracy wolontariuszy oraz ich wymaganymi cechami osobowościowymi;
- Kształtowanie własnej osobowości oraz uczenie empatii;

Na początku uczennice zdefiniowały pojęcia: wolontariat i wolontariusz. Zapoznały się z organizacjami non profit działającymi w Polsce i na świecie. Kolejnym etapem działań projektowych było przeprowadzenia ankiety, której celem była analiza poziomu wiedzy gimnazjalistów oraz losowo wybranych dorosłych mieszkańców Pruchnej na temat wolontariatu, wskazanie pożądanych cech wolontariuszy, zaangażowania badanych w inicjatywy wolontariacie. Po dokonaniu analizy wyników ankiety dziewczyny opracowały Kodeks Etyczny Wolontariusza. Następnie uczestniczki projektu przypomniały akcje i inicjatywy podejmowane w naszej szkole lub w regionie, w których organizację angażowaliśmy się. Były to m.in.:

Uczennice, pod opieką pani Anity Świtały, przedstawiły prezentację multimedialną z przygotowały także antyramę, która jest fotograficznym podsumowaniem projektu ze szczególnym uwzględnieniem przedsięwzięć wolontariackich organizowanych w naszej szkole i gminie.
Opiekunem projektu była pani Anita Świtała.

Śladami Emilii Michalskiej

Projekt edukacyjny zatytułowany "Śladami Emilii Michalskiej" realizowały uczennice klasy drugiej: Barbara Heczko, Monika Moskal, Katarzyna Ihas i Martyna Grzybek.

Celem projektu było stworzenie gry planszowej dotyczącej życia i twórczości Emilii Michalskiej oraz tradycji Ziemi Cieszyńskiej. Ponadto uczniowie mogli wzbogacić wiedze na temat patrona Szkoły Podstawowej w Pruchnej, wykorzystać swoje umiejętności plastyczne i kształcić umiejętność pracy w grupie.

Realizacja zadania rozpoczęła się od drugiego semestru roku szkolnego. Uczennice szukały w internecie pomysłu dla stworzenia gry planszowej. Znaleziono zdjęcie interesującej gry zamkniętej w starej walizce. Dziewczęta postanowiły przeszukać strychy, aby zdobyć taką walizkę. Z pomocą przyszła pani Joanna Spandel, która przyniosła do szkoły dwie walizki. Obie stały się grami - jedna w wersji większej, druga - w pomniejszonej. Kolejnym zadaniem było wymyślenie poleceń, kart do gry, zadań. W walizkach stworzono plansze z polami. Przedstawiały one mapę Pruchnej. Zadania w grze dotyczyły Emilii Michalskiej oraz tradycji i kultury naszego regionu. Bardzo szybko powstała instrukcja do gry, oczywiście należało ją przetestować. Potem uczennice narysowały piękny plakat, będący zaproszeniem na turniej. Do gry zgłosili się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Turniej odbył się 28. kwietnia 2015r. Prócz poczęstunku - ciast upieczonych przez dziewczęta i panią Penkalę, słodyczy i miłej atmosfery - uczestnicy zapamiętają jeszcze zadania, których wykonanie nie przysporzyło im trudności, ale na pewno zdobyli cenną wiedzę o Śląsku Cieszyńskim. Układano wiersze, ubierano papierowe lalki w strój ludowy, składano wycinanki Emilii Michalskiej i zdobywano o niej wiedzę w quizie.

Oto zwycięzcy konkursu:

I miejsce Damian Worek - kl. 2 gimnazjum,
II miejsce Justyna Król - kl. 6,
III m. Tomasz Telakowski - kl. 2 gimnazjum,
IV m. Dawid Zieliński - kl. 2 gimnazjum.

Wszyscy uczestnicy, a było ich aż 16- tu, otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy - nagrody. Gra została również zaprezentowana w Izbie Regionalnej im. Emilii Michalskiej w Gminnym Centrum Integracji Wsi w czasie Dnia Europejskiego - 9 maja 2015r.

Opiekunem projektu była p. Magdalena Penkala.

Karnawałowy wieczór biblioteczny

27 stycznia 2015 roku, o zmroku, odbył się Karnawałowy wieczór biblioteczny - zabawa dla uczniów klasy II szkoły podstawowej promująca czytelnictwo i bibliotekę wśród najmłodszych. Została przygotowana i przeprowadzona przez uczniów II klasy gimnazjum w ramach projektu gimnazjalnego a opiekę nad wszystkim sprawowała pani Izabela Królica.

Starsi koledzy przeczytali młodszym opowieści zimowe - o bałwanach, śniegu i zajęciach podczas ferii zimowych. Następnie uczestnicy wieczoru przygotowali swoje maski karnawałowe, ozdabiając je tęczowymi kolorami plasteliny.

Gimnazjaliści przygotowali dla młodszych kolegów i koleżanek zabawy, quizy i krzyżówki. Każde zadanie wymagało rozwiązania zadania matematycznego. Przy okazji drugoklasiści poznali liczby parzyste i nieparzyste. Zmierzyli się z nimi podczas turnieju zgadywania. Zwycięzcy zebrali sporą ilość ziarenek ryżu preparowanego:-) Na koniec drugoklasiści uporali się ze szlakiem zagadek.

Kiedy emocje nieco opadły, wszyscy poczuli, że trawi ich głód. Czekała już ciepła herbata i kanapki, przygotowane przez uczennice II klasy gimnazjum.

Na pożegnanie gimnazjaliści przeczytali zimową opowieść o Franklinie. Wszyscy dobrze się bawili i z pełnymi brzuszkami wrócili do domów.

Izabela Królica