W naszej szkole realizowany jest program profilaktyczny ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE.

Program ten kierowany jest do starszych uczniów szkoły podstawowej , uczniów klas gimnazjalnych oraz ich rodziców. W tym okresie nauki gwałtownie wzrasta liczba dzieci i młodzieży próbujących po raz pierwszy zapalić papierosa. Niekiedy młodzi ludzie najpierw palą okazjonalnie, a potem czynią to w regularnych odstępach czasu, wkraczając na drogę pełnego uzależnienia od nikotyny.

Głównym założeniem programu jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej. Zajęcia poruszają temat szkodliwości palenia tytoniu. Dają także przykłady radzenia sobie w różnych sytuacjach oraz poruszają tematy dotyczące asertywności i komunikacji międzyludzkiej.

Program realizowany jest pod patronatem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie.

Koordynatorami programu w szkole są panie Gabriela Stuchlik i Katarzyna Chmiel

PROGRAM ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE - Zadania szkoły

Udział w szkoleniu "Znajdź właściwe rozwiązanie"
Opracowanie harmonogramu działań programowych
Poinformowanie Dyrekcji i Rady Pedagogicznej
Przeszkolenie wychowawców klas.
Poinformowanie rodziców i uczniów o programie.

Edukacja uczniów:

- przeprowadzenie zajęć warsztatowych z wykorzystaniem scenariuszy dostępnych w programie antynikotynowej
- przedstawienie teatralne "Kopciuszek - wersja antynikotynowa" i przeprowadzenie konkursu na temat asertywnego odmawiania
- przeprowadzenie konkursów:
Konkurs plastyczny pt. "NIE jestem podatny na papierosowe uzależnienia, mam swoją pasję i swoje dążenia"

Zadania koordynatora:
- umieszczenie najważniejszych działań na szkolnej stronie internetowej
- opracowanie sprawozdania z realizacji programu profilaktycznego "Znajdź właściwe rozwiązanie" i przesłanie go Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie

29 maja w Zespole Szkół w Pruchnej obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU, który przypada dokładnie 31 maja.

W ramach programu profilaktycznego ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE został przygotowany szkolny apel, na którym przedstawiono prezentację multimedialną i krótkie przedstawienie pt. SĄD NAD PAPIEROSEM.

Spektakl oraz informacje zawarte w prezentacji miały uświadomić uczniom jakie niebezpieczne konsekwencje wiążą się z paleniem papierosów.

Po przedstawieniu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. NIE - PAPIEROSOM.
Nagrody i pamiątkowe dyplomy otrzymały następujące osoby:

I miejsce Damian Worek i Judyta Grzywa.
II miejsce Wiktoria Kula
III miejsce Bartosz Wójcik

W kategorii gimnazjum:

I miejsce Karolina Sajdok
II miejsce Agnieszka Fryda
III miejsce Tomasz Telakowski

Na zakończenie uczniowie klasy II gimnazjum przebrani i wyposażani w plakaty, tabliczki i inne rekwizyty, przemaszerowali ulicami Pruchnej, rozdając antynikotynowe ulotki. Wzbudzili tym spore zainteresowanie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii!