Zespół Szkół w Pruchnej
Strona główna  | 1%  |  Dokumenty  |  Patron szkoły  |  Projekt partnerski  |  Przedszkole  |  Sport  |  WOŚP  |  Galeria  |  Kontakt
Gimnazjum w Pruchnej, Szkoła Podstawowa im. Emilii Michalskiej w PruchnejSkąd się wziął papier? Na czym pisali nasi przodkowie? Jak ekologicznie uzyskać kartkę papieru? Na te i inne pytania odpowiedział pan Piotr Mojżyszek - etnolog zaproszony do Szkoły Podstawowej w Pruchnej, bowiem 7 października 2017r. odbyły się warsztaty Papierowy zawrót głowy. Zorganizowano je w ramach kontynuacji polsko-czeskiego projektu transgranicznego "Po drugiej stronie lustra".

Młodzież z Chrześcijańskiego Ośrodka Czasu Wolnego im. Jana Bosko w Hawierzowie już po raz kolejny gościła w murach szkoły w Pruchnej. Spotkanie z etnologiem podzielono na część wykładową - trochę historii papieru i ekologii oraz część warsztatową - wykonanie pachnącej olejkami eterycznymi i ozdobionej suszonymi kwiatami kartki papieru. Uczniowie pracowali w dwóch mieszanych , polsko-czeskich grupach, ale świetnie się porozumiewali. Kartki po wysuszeniu staną się pamiątkami ze spotkania z przyjaciółmi z zagranicy. Po warsztatach dzieci zagrały w edukacyjne gry stolikowe, a potem po posiłku, wspólnym zdjęciu pamiątkowym i pożegnaniu - udały się do domów.

W spotkaniu uczestniczyło 29. dzieci oraz 6 opiekunów.

25 marca 2017r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach kontynuacji współpracy wynikającej z realizacji projektu polsko-czeskiego "Po drugiej stronie lustra". Grupa naszej młodzieży udała się na warsztaty wielkanocne do ośrodka Don Bosko w Hawierzowie.


W dniu 14 maja odbyło się kolejne spotkanie w ramach kontynuacji współpracy wynikającej z realizacji projektu polsko-czeskiego "Po drugiej stronie lustra". Reprezentacyjna grupa młodzieży polsko-czeskiej udała się na wycieczkę do Goczałkowic-Zdroju. Opiekunami grupy byli Justyna Konieczny, Joanna Spandel, Anna Palovska oraz Dyrektor Mariusz Mendrok.

O godzinie 9.30 wyjechaliśmy sprzed szkoły w Pruchnej, następnie podziwialiśmy z okien autobusu Zalew Goczałkowicki. Po przyjeździe do ogrodów państwa Kapias, udaliśmy się w przyrodniczą podróż po ogrodach tematycznych pięknie wyeksponowanych przez właścicieli ośrodka. Największym powodzeniem cieszył się żywy labirynt oraz plac zabaw, gdzie uczestnicy mogli prowadzić rozmowy polsko-czeskie. Po krótkiej przerwie na lody grupa przeszła do starej części ogrodów, a następnie mogła zakupić pamiątki w miejscowym sklepie. Nie był to koniec atrakcji, bowiem po przyjeździe do Pruchnej wszyscy usiedli przy stole, aby zjeść kiełbaski z grilla przygotowane przez panią Magdalenę Penkalę.

Rozstaliśmy się w świetnych humorach, z zapewnieniem kolejnego spotkania- tym razem w Czechach.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki

W dniu 8 listopada 2014 r. odbyło się nasze ostatnie spotkanie w ramach projektu "Po drugiej stronie lustra - zwyczaje, tradycje i różnice kulturowe po obu stronach Olzy". Wraz z partnerami z Havierzowa wybraliśmy się na wycieczkę do Ostrawy.

Z przed szkoły w Pruchnej wyruszyliśmy o godzinie 9 rano. Około godziny 10 dotarliśmy na miejsce pod Kopalnię Michała w Ostrawie (Důl Michal). Zanim rozpoczęliśmy zwiedzanie tego niezwykle cennego dla Czechów obiektu przemysłowego, obecnie zamienionego w obiekt muzealny, przywitaliśmy się z przybyłymi z Havierzowa uczestnikami projektu.
Zobacz relację filmową z wycieczki do Ostrawy

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wejścia do kopalni przed okienkiem portiera, gdzie następował pobór tzw. "marki" - metalowej plakietki z numerem przypisanym danemu górnikowi, różniącej się kształtem w zależności od zmiany, na którą szedł górnik.Zwiedziliśmy szatnię łańcuszkową, łaźnię, cechownię, lampownię, dalej most łączący z nadszybiem, skąd zjeżdżano do kopalni. Ponadto poznaliśmy najważniejsze urządzenia w kopalni: maszynownię, kompresorownię i dyspozytornię.W kotłowni obejrzeliśmy działającą maszynę parową z 1893 roku wykonaną przez ostrawską firmę Elbertzhagen&Glasner. Po naoliwieniu maszyny pracownik muzeum wprowadził ją w ruch i zobaczyliśmy jak produkuje ona prąd elektryczny. Zwiedzane zakończono pożegnaniem z przewodnikami każdej grupy.Około godziny 13 dotarliśmy do restauracji, gdzie wspólnie zjedliśmy dwudaniowy obiad. Dalszą część naszej wycieczki spędziliśmy w muzeum Świat Małej Techniki. Interaktywna ekspozycja przybliża rozwój wynalazków technicznych od maszyny parowej aż do superinteligentnych komputerów.

Podczas zwiedzania muzeum poruszaliśmy się w kilkuosobowych grupach, które zapoznawały się z interesującą je ekspozycją: świata przyrody, świata wiedzy i odkryć oraz świata cywilizacji. Świat przyrody podzielony został na 11 części: oazę duszy, oazę człowieka, oazę drzewa, oazę pożywienia, oazę energii, oazę siły i ruchu, oazę miejsce, oazę światła, oazę żelaza i oazę elektryczności.W świecie wiedzy i odkryć znalazły się: medyczne technologie, użycie nowych materiałów, laboratorium życia, ciekawostki ze świata matematyki i fizyki oraz nano i mikro eksponaty.W świecie cywilizacji poruszaliśmy się, zwiedzając trzy części tematyczne: "Mój dzień", "Ostrawa w spirali czasu" oraz "Kąt widzenia". Obejrzeliśmy proces wytwarzania energii elektrycznej i poznaliśmy jak funkcjonuje ogniwo Volty. Mogliśmy na sobie przetestować działanie tomografa komputerowego, zobaczyć jak działają na siebie fale interferencyjne, jak wpływa podgrzewanie na bimetale, sterować procesem fotosyntezy czy przetestować zmianę tętna krwi po wysiłku fizycznym. Na każdym kroku czekało na nas dużo ciekawej zabawy.W ramach wizyty w tym muzeum obejrzeliśmy film w technologii 3 D pt.: "Titáni doby ledové" (Tytani epoki lodowcowej).Na zakończenie wizyty w muzeum zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie z naszymi czeskimi kolegami i pożegnaliśmy się z nimi, licząc na dalszą współpracę. Około godziny 17:30 ruszyliśmy w drogę powrotną do Pruchnej.8 listopada odbędzie się wycieczka do Ostrawy. Będzie to ostatni wyjazd w ramach projektu partnerskiego "Po drugiej stronie lustra - tradycje, zwyczaje i różnice kulturowe po obu stronach Olzy"

PLAN WYCIECZKI:

8.45 - zbiórka przed szkołą w Pruchnej, zapoznanie z regulaminem wycieczki, rozdanie identyfikatorów
9.00 - wyjazd do Ostrawy
10.00 - 12.30 zwiedzanie Kopalni Michała
13.00 - 14.00 obiad
14.30 - 17.30 zwiedzanie interaktywnego muzeum Świat Małej Techniki
18.30 przyjazd do Pruchnej

Nie zapomnij!!!
- paszportu lub dowodu osobistego!
- drugiego śniadania
- wygodnego obuwia
- ubrać się "na cebulkę", wygodnie.W sobotę 11 października 2014r. o godz. 9.30 uczestnicy projektu zebrali się przed budynkiem szkoły aby wyjechać na wycieczkę do Cieszyna. O godzinie 10.00 spotkaliśmy się przed Pomnikiem Poległych Legionistów z czeskim partnerem projektu "Po drugiej stronie lustra - zwyczaje, tradycje i różnice kulturowe po obu stronach Olzy".Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, rozpoczynającego wędrówkę śladami zabytków Cieszyna. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy - grupa polska udała się do Muzeum Drukarstwa, natomiast grupa czeska wraz z przewodnikiem poszła obejrzeć zabytkowe Wzgórze Zamkowe, Wieżę Piastowską, Studnię Trzech Braci, Cieszyńską Madonnę na Starym Targu oraz Zabytkowy Rynek z fontanną św. Floriana. Podział na dwie grupy wynikał z organizacji zajęć grupy polskojęzycznej i czeskojęzycznej. Największe wrażenie wywarła na młodzieży panorama Cieszyna widziana z Wieży Piastowskiej. Tam przewodnik wskazał uczniom najważniejsze zabytki miasta, jak również okoliczne szczyty Beskidu Śląskiego.

O godz. 12.00 nastąpiła zmiana programu zwiedzana - grupa czeska udała się do Muzeum Drukarstwa, gdzie brali udział w warsztatach drukarskich i oglądali maszyny drukarskie, poznając w ten sposób historię książki na Śląsku Cieszyńskim. Obejrzeli jedyne w Polsce muzeum z czynnymi maszynami drukarskimi. W czasie warsztatów wykonali w techniką linorytu własny znak i odbili go za pomocą farby drukarskiej i specjalnie przygotowanej maszyny służącej do odciskania znaków z matrycy. Swoje prace wraz z pamiątkowymi zakładkami z logo cieszyńskiej drukarni mogli zabrać ze sobą do domów.

O godz. 13.45 obie grupy - polska i czeska zebrały się na rynku, by wspólnie udać się do mieszczącej się na ul. Ks. Świeżego jadłodajni Kuchnia Babci Milki. Tam w miłej atmosferze uczestnicy projektu zjedli obiad i odpoczęli.Kolejnym etapem działań projektowych był quiz sprawdzający zdobytą wiedzę podczas zwiedzania Cieszyna. W Parku Pokoju, na odrestaurowanej estradzie dla orkiestry, dzieci zostały podzielone za pomocą kolorowych cukierków na 8 grup polsko - czeskich, na czele których stanęli opiekunowie. Koordynatorzy projektu - Anna Palowska i Justyna Konieczny wyjaśniły zasady quizu. Każda grupa otrzymała w kopercie 3 zadania: puzzle ze znanym zabytkiem Cieszyna, słowniczek polsko-czeski (połączenie polskich i czeskich wyrazów i wyrażeń oznaczających to samo hasło) oraz ułożenie scenki rozmowy czeskiego turysty z mieszkańcem Cieszyna. Dzieci świetnie sobie poradziły z przygotowanymi zadaniami i zaprezentowały scenki podczas podsumowania quizu. W czasie tej części realizacji projektu gościem obserwującym zmagania uczestników wycieczki był Bogdan Kasperek - sekretarz Euroregionu "Śląsk Cieszyński".Aby uspokoić emocje wynikające z rywalizacji, organizatorzy zaplanowali kolejny punkt programu - spacer wzdłuż Olzy na Most Sportowy, będący symbolicznym elementem łączącym Cieszyn z Czeskim Cieszynem, bowiem został on wykonany w ramach Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej. Wspaniała pogoda sprzyjała konwersacjom i zdjęciom zrobionym na moście. Obie grupy pożegnały się o godz. 17.00, by pozostawić dzieciom czas wolny do godz. 18.00 na zakup pamiątek i wykonanie wspólnych zdjęć.

O godz. 18.00 uczestnicy Projektu wyjechali do Pruchnej, gdzie o godz. 18.45 rozeszli się do domów.

W wyjeździe brali udział - koordynator projektu Justyna Konieczny, Dyrektor Zespołu Szkół w Pruchnej Mariusz Mendrok. Opiekunami grup byli: Magdalena Penkala, Małgorzata Pocha, Joanna Spandel i Sylwia Kajstura.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii


11 października odbędzie się w ramach projektu partnerskiego wycieczka do Cieszyna.

Planujemy zwiedzanie zabytków miasta (razem z czeskimi partnerami oraz przewodnikiem), a także udział w warsztatach drukarskich w cieszyńskim Muzeum Drukarstwa.
Zapraszamy wszystkich uczestników!

Zbiórka przed szkołą w Pruchnej o godzinie 9.30.
Planowany przyjazd o 18.30.W sobotę 20 września uczniowie Zespołu Szkół w Pruchnej zawitali w Religijnym Ośrodku Czasu Wolnego św. Jana Bosko w Hawierzowie. Nasi czescy partnerzy przygotowali dla nas Dzień Sportu, który został zorganizowany w ramach projektu "Po drugiej stronie lustra - zwyczaje, tradycje i różnice kulturowe po obu stronach Olzy".

Imprezę rozpoczęto od przywitania i podzielenia uczestników w zależności od wieku. Dzięki temu uzyskano grupy w jednym wieku, a do tego zróżnicowane narodowościowo. Każdej grupie przydzielono opiekuna czeskiego i polskiego.Zadaniem uczestników było zaliczenie etapów: Centrum zabaw, Ringo, Kolorowe strategie oraz Bieg dookoła ośrodka.W Centrum zabaw - dzieci mogły wykorzystać swoją energię na skoki na trampolinie, strzelanie z łuku, grę w krykieta, chodzenie po linie oraz chodzenie na szczudłach.Kolorowe strategie to gra strategiczna, podczas której uczniowie musieli wykazać się zdolnościami zarówno sportowymi jak i logicznego myślenia. Wygrała ta drużyna, która ułożyła jak najwięcej klocków w odpowiednim schemacie.Kolejne zadanie to Gra w ringo. Również na tym stanowisku dzieci wykazywały się swoją bystrością i energicznością.Dyscypliną kończącą ten wspaniały dzień był Bieg dookoła ośrodka. Uczestnicy zostali podzieleni na kategorie grupowe i w zależności od wieku musieli przebiec 2 lub 3 okrążenia.Całość uwieńczyło wręczenie dyplomów i rozdanie nagród każdemu z uczestników.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galeriiW ramach projektu Po drugiej stronie lustra - zwyczaje, tradycje i różnice kulturowe po obu stronach Olzy, nasi czescy partnerzy swój udział w VI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Rzóndzymy po naszymu" poprzedzili wizytą w Strumieniu gdzie mieli okazję zobaczyć rynek wraz z Ratuszem, park i fontannę solankową oraz wziąć udział w wystawie dotyczącej współpracy transgranicznej Strumień - Słowacja. Nie zabrakło również zakosztowania lodów od "Szostka".
7 czerwca 2014r. o godz. 14.00 w Zespole Szkół w Pruchnej rozpoczął się VI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "RZÓNDZYMY PO NASZYMU". W organizowanych konkursach uczestniczyli przedszkolaki, uczniowie szkół z gminy Strumień oraz partnerzy z projektu polsko-czeskiego "Po drugiej stronie lustra - zwyczaje, tradycje i różnice kulturowe po obu stronach Olzy". Uroczystość prowadziła Pani Ewa Kajstura, która przywitała gości, szczególnie wiceburmistrza Strumienia Pana Włodzimierza Cybulskiego i dyrektora Zespołu Szkół w Pruchnej Mariusza Mendroka, a następnie gości z Czeskiej Republiki i uczestników konkursu wraz z opiekunami oraz rodziców. Część wstępna była tłumaczona na język czeski przez Panią Michaelę Palovską-Godzikovą.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii 1

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii 2
Celem konkursu było:
- propagowania piękna poezji twórców ludowych Śląska Cieszyńskiego,
- kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich,
- rozwijanie aktorskich uzdolnień dzieci i młodzieży,
- upowszechnianie kultury języka,
- promocja uczniów uzdolnionych.Po wysłuchaniu recytacji, w czasie których oceniano: stopień opanowania tekstu, umiejętności interpretacyjne, dykcję, ogólne wrażenie artystyczne, Komisja Konkursowa w składzie: Anna Mazur - przewodnicząca, Urszula Stefania Korzonek, Anna Palovska - koordynator grupy dzieci z Czeskiej Republiki - udała się na obrady. Uczestnicy projektu wzięli również udział w konkursie języka angielskiego, w czasie którego recytowali rymowanki w języku angielskim. Ich występ oceniała komisja w składzie: Sylwia Kajstura, Barbara Brachaczek, Michaela Palovska-Godzikova.

W przewie uczniowie oraz goście obejrzeli występ grupy bębniarzy z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu, brali udział w warsztatach bibułkarskich, wyrobu sztucznej biżuterii, zostali zaproszeni na poczęstunek, a następnie na karaoke, w czasie którego każdy miał możliwość wykonania piosenki czeskiej lub polskiej. Można było również podziwiać wystawę prac fotografa Pana Grzegorza Kajstury. Około godziny 16.30 nastąpiło ogłoszenie wyników.

W kategorii przedszkole przyznano następujące nagrody:
I miejsce - Zuzanna Król z Przedszkola w Zbytkowie
II miejsce - Maja Mrowiec i Anna Gabryś z Przedszkola w Bąkowie
III miejsce - Lena Dybczyńska z Przedszkola w Strumieniu
Wyróżnienie - Amelia Kajstura i Kamil Białożyt z Przedszkola w PruchnejW kategorii szkoła podstawowa klasy 1-3 przyznano nagrody:
I miejsce - Aleksandra Grelowska ze SP w Drogomyślu
II miejsce - Artur Król ze SP w Bąkowie
III miejsce - Karolina Krosny ze SP w Bąkowie
Wyróżnienie - Patryk Szołtys ze SP w DrogomyśluW kategorii szkoła podstawowa klasy 4-6 przyznano nagrody:
I miejsce - Paulina Grzybek ze SP w Pruchnej
II miejsce - Natalia Kiełkowska ze SP w Bąkowie
III miejsce - Wiktoria Pajonk ze SP w Bąkowie
Wyróżnienie - Weronika Czakon ze SP w PruchnejKonkurs recytatorski z języka angielskiego:
I miejsce - Piotr Solarczyk
II miejsce - Szymon Sikora
III miejsce - Weronika ChodaraKonkurs recytatorski z języka czeskiego:
I miejsce - Pavla Siblova
II miejsce - Katerina Kahankova
III miejsce - Marek Godzik

Wszyscy uczestnicy obu konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Po uroczystym rozdaniu nagród dyrektor Mariusz Mendrok pożegnał gości , natomiast uczestnicy projektu "Po drugiej stronie lustra - zwyczaje, tradycje i różnice kulturowe po obu stronach Olzy" udali się na dalszą część warsztatów. Przed zakończeniem imprezy otrzymali również pamiątkowe kubki.7 czerwiec godz. 14.00 odbędzie się w ramach projektu partnerskiego VI Międzyszkolny Konkurs Recytatorskiego "Rzondzymy po naszymu".

Miejsce: Zespół Szkół w Pruchnej - sala gimnastyczna
Startować będzie 38 uczestników z całej gminy (w tym uczestnicy projektu z Czech) w kategoriach:

- przedszkole
- 1-3 szkoła podstawowa
- 4-6 szkoła podstawowa

Dodatkowe atrakcje w czasie konkursu:

- konkurs recytatorski rymowanek z języka angielskiego,
- warsztaty robienia biżuterii,
- warsztaty bibułkarskie,
- karaoke - piosenki polskie i czeskie,
- posiłek dla gości z Czech,
- kawiarenka dla uczestników konkursu, opiekunów.Polsko-czeski biwak integracyjny w Drogomyślu

W piątek 23 maja o godzinie 16.00 w Ośrodku Harcerskim "Beskidzka Koliba" w Drogomyślu rozpoczął się polsko-czeski biwak integracyjny. W biwaku uczestniczyli uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z Chrześcijańskiego Ośrodka Czasu Wolnego z Hawierzowa. Biwak rozpoczęto od zakwaterowania w domkach. Około godziny 17, po oficjalnym przywitaniu, mogliśmy rozpocząć warsztaty z decoupage. Dzieci pod okiem opiekunów mogły ozdabiać bransoletki i pudełka tzw "metodą serwetkową". Powstało mnóstwo wspaniałych prac, które dzieci zamierzają wykorzystać jako prezent na Dzień Matki.

Zobacz relację filmową z BIWAKU
Po ciężkiej pracy uczestników biwaku czekała miła niespodzianka. Rozpalone ognisko i kiełbaska były nagrodą za ich trud włożony w warsztaty. Dzieci z ochotą wzięły się do przygotowywania sobie kolacji - pieczenia kiełbasek na ognisku. Na koniec nie zabrakło również gitary i piosenek przy ognisku. Okazało się, że nie istnieją bariery językowe tam, gdzie jest piłka. Dzieci polskie i czeskie tworzyły mieszane zespoły i świetnie bawiły się podczas gry w siatkówkę.Bardzo szybko nastał wieczór, więc po wieczornej toalecie przyszła pora na układanie się do snu. Wbrew pozorom, nie było to łatwe zadanie dla opiekunów i jak się okazało bardzo czasochłonne.Oficjalna pobudka nastąpiła o godzinie 7. Kolejny dzień 24 maja - sobota, rozpoczął się od porannego mycia. O godzinie 8 śniadanie, a zaraz po nim uczestnicy ustawili się do grupowego zdjęcia. Następnie należało jeszcze tylko zabrać prowiant na drogę i wspólnie przemaszerować wzdłuż rzeki Wisły do DREAM PARKU w Ochabach. W DREAM PARKU dzieci spędziły całe popołudnie. Nie brakowało atrakcji - park miniatur, park dinozaurów, dom do góry nogami, kino 6D. Dużo wrażeń przysporzyło oceanarium, w którym dzieci przeżyły symulowany atak rekina. Park linowy, kula sferyczna i wiele innych niespodzianek cieszyły wszystkich aż do godziny 13.30. Właśnie o tej godzinie największą niespodzianką okazał się deszcz, który zmusił nas do zbiórki i powrotu do ośrodka. Część grupy w drodze powrotnej została ponownie zaskoczona ulewą, ale szybki powrót słońca i dobry obiad prędko nam to zrekompensowały.Po obiedzie został nam jeszcze czas na grę w piłkę oraz zabawy przy nieustająco towarzyszącym biwakowi ognisku . Na koniec uczestnicy biwaku zajęli się sprzątaniem domków.Nieubłaganie czas biwaku dobiegł końca. Z przyjemnością obserwowaliśmy polsko-czeskie pożegnania, co świadczy o tym, że zawiązały się pierwsze prawdziwe znajomości.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii!
Już niebawem znów spotkamy się w czerwcu w Pruchnej na Gminnym Konkursie Recytatorskim - w tym roku również międzynarodowym.


Program biwaku, który odbędzie się 23-24 maja w Ośrodku Harcerskim w Drogomyślu

23 maja (piątek)
16.00 - wyjazd z Pruchnej
16.30 - zapoznanie z regulaminem wycieczki, regulaminem ośrodka; zakwaterowanie na terenie ośrodka
17.00 - warsztaty decoupage i wyrobu biżuterii
18.00 - ognisko (kolacja)
19.00 - warsztaty decoupage i wyrobu biżuterii
20.30 - seans filmowy
22.00 - 6.00 - cisza nocna

24 maja (sobota)
7.00 - pobudka i poranna toaleta
8.00 - śniadanie
9.00 - zwiedzanie Dream Parku w Ochabach
14.00 - obiad
14.30 - zabawy integracyjne, gry zespołowe (dla uczniów, którzy już uczestniczy w warsztatach)
17.00 - wykwaterowanie
18.00 - powrót do Pruchnej

Oto lista przedmiotów, które należy zabrać na biwak:

- śpiwór lub koc
- poduszka
- ręcznik
- przybory toaletowe
- buty zmienne, dodatkowe pary skarpet
- kurtka przeciwdeszczowa lub peleryna
- piżama lub dres do spania
- komplet ubrań "do zbrudzenia" przy ognisku
- środek odstraszający komary
- środek z filtrem UV
- czapka chroniąca przed słońcem
W poniedziałek 28 kwietnia do Zespołu Szkół w Pruchnej zawitali goście z Czech, uczestnicy projektu Po drugiej stronie lustra - zwyczaje, tradycje i różnice kulturowe po obu stronach Olzy. Przyjechało 40 dzieci wraz z opiekunami z Chrześcijańskiego Ośrodka Czasu Wolnego w Hawierzovie.

Rozpoczęcie miało miejsce o godzinie 13.00 w szkole, gdzie gości przywitał dyrektor Zespołu Szkół w Pruchnej Mariusz Mendrok oraz koordynator projektu - pani Justyna Konieczny. Kolejnym etapem było oprowadzenie naszych czeskich partnerów po budynku szkoły pokazując salę gimnastyczną, świetlicę, bibliotekę, salę informatyczną oraz przykładową salę lekcyjną. Dzieci dostrzegały różnice ale również wiele podobieństw między szkołami po obu stronach Olzy. W jednej z sal został odtworzony film nakręcony podczas wspólnych warsztatów wielkanocnych, które odbyły się 5 kwietnia w Hawierzovie.

Zobacz relację filmową z Balu

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć z BALU naszej galerii!
Nie zabrakło także wizyty w Izbie Pamięci Emilii Michalskiej, gdzie uczestnicy zostali zapoznani z postacią i twórczością patronki naszej szkoły.

O godzinie 15:00 w Gminnym Centrum Integracji Wsi w Pruchnej oficjalnie rozpoczęliśmy Bal. Każdy z uczniów otrzymał kolorowy kotylion, na którym zapisał swoje imię. Zabawę prowadzili Państwo Ligia i Marcjan Gepfert. Poprowadzili krótką lekcję tradycyjnego polskiego tańca, który otwiera każdy bal - poloneza. Wśród zabaw tanecznych nie zabrakło także Kaczuszek, Macareny czy tańca rodem z dzikiego zachodu. W przerwach pomiędzy tańcami na uczniów czekała loteria fantowa oraz przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek. Dodatkową atrakcją były losowane nagrody rzeczowe oraz możliwość wykonania profesjonalnego, karnawałowego makijażu przez panią Dagmarę Gruszkę.Niestety po udanej zabawie nadszedł czas pożegnania. Kolejny raz spotkamy się z naszymi czeskimi przyjaciółmi w maju podczas dwudniowego biwaku w Drogomyślu.


28 kwietnia 2014 w ramach Projektu "Po drugiej stronie lustra - zwyczaje, tradycje i różnice kulturowe po obu stronach Olzy" odbędzie się BAL TRANSGRANICZNY.

W czasie balu uczestnicy projektu - Polacy i Czesi, będą uczyli się tradycyjnych polskich tańców, poznawali zwyczaje i tradycje oraz zasady dobrego zachowania podczas zabawy tanecznej.
Autorzy projektu założyli, że integracja poprzez zabawę będzie znakomitą nauką tolerancji i wzajemnego szacunku oraz świetnym momentem na przełamywanie barier językowych.

Przebieg dnia:
13.00 - przywitanie czeskich uczestników projektu
13.10 - oprowadzenie czeskich uczestników po terenie szkoły
13.30 - zwiedzanie Izby Pamięci Emilii Michalskiej
14.15 - obiad
15.00 - rozpoczęcie balu na sali Gminnego Centrum Integracji Wsi w Pruchnej - zabawy taneczne, nauka tańców regionalnych, profesjonalny makijaż balowy
16.15 - loteria fantowa, poczęstunek
16.45 - zabawy taneczne i poznawanie polskich tradycji karnawałowych
18.00 - zakończenie balu i pożegnanie uczestników

Przypominamy o strojach balowych (nie karnawałowych :))


W sobotę 5 kwietnia 2014r. uczestnicy projektu polsko - czeskiego "Po drugiej stronie lustra - zwyczaje, tradycje i różnice kulturowe po obu stronach Olzy" udali się do Republiki Czeskiej do Hawierzowa na warsztaty wielkanocne.

Zapraszamy do przeczytania sprawozdania z warsztatów wielkanocnych


Zobacz relację filmową z warsztatów w Hawierzowie


Zapraszamy do obejrzenia warsztatów w naszej galerii zdjęć!

5 kwietnia 2014 r odbędą się
Warsztaty wielkanocne w Hawierzovie


Uczniowie szkoły zostali zaproszeni przez stronę czeską na warsztaty organizowane w ramach projektu "Po drugiej stronie lustra - zwyczaje, tradycje i różnice kulturowe po obu stronach Olzy".

Cele warsztatów:

- poznawanie tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi po stronie czeskiej,
- wykonywanie ozdób wielkanocnych,
- integracja z dziećmi z innego kraju,
- nauka tolerancji, pomaganie sobie nawzajem,
- przełamywanie barier językowych
- poznawanie krajobrazu - rzeźby terenu, przyrody, typowej zabudowy, najbliższego środowiska itp.
- nauka poprzez zabawę

Przebieg dnia:

9.00 zbiórka przed szkołą w Pruchnej
9.10 zapoznanie uczestników z regulaminem wycieczki
9.15 wyjazd do Religijnego Ośrodka Czasu Wolnego św. Jana Bosko w Hawierzovie Sumbarku, podczas podróży przybliżenie uczestników czeskich tradycji wielkanocnych
10.00 przyjazd na miejsce
10.00-13.00 zajęcia integracyjne na zapoznanie się grup, podzielenie uczestników na 10-osobowe zespoły, I część warsztatów wykonywanie tradycyjnych pisanek różnymi technikami
13.00-14.00 obiad
14.00-16.00 - II część warsztatów wykonywanie tak zwanej pomlázki, kołatek itp.
16.15 wyjazd do Pruchnej
17.00 przyjazd na miejsce


Prosimy uczestników o terminowe przybycie na zbiórkę!Projekt partnerski "Po drugiej stronie lustra - zwyczaje, tradycje i różnice kulturowe po obu stronach Olzy"

Projekt dla dzieci od 4 do 6 klasy realizowany przez Szkołę Podstawową im. Emilii Michalskiej w Pruchnej i Religijny ośrodek wolnego czasu św. Jana Boska w Hawierzowie w Republice Czeskiej.

Założeniem projektu jest przełamanie barier komunikacyjnych celem bliższego poznania tradycji, zwyczajów i różnic kulturowych pomiędzy naszymi narodowościami. Naszym zamierzeniem jest zawiązanie bliższych relacji między uczniami polskimi i czeskimi, dzięki czemu uczniowie będą bardziej otwarci i tolerancyjni w nawiązywaniu nowych kontaktów międzynarodowych. Projekt poszerzy świadomość kulturową wśród uczniów i nauczycieli pomiędzy obydwoma podmiotami (szkołą podstawową i ośrodkiem wolnego czasu), co może przełożyć się na podniesienie poziomu osiągnięć szkolnych. Uczniowie poprzez realizację projektu posiądą nową wiedzę i umiejętności.

Projekt w swoich działaniach przewiduje m.in.

- zajęcia integracyjne biwak w maju
- wycieczki kulturoznawcze w październiku i listopadzie
- konkurs recytatorski w czerwcu
- sportowe zawody we wrześniu
- bal transgraniczny w kwietniu
- warsztaty wielkanocne w kwietniu
- prezentacje wykonanych przez dzieci prac.

Projekt będzie początkiem długofalowej współpracy pomiędzy stronami czeską i polską.

REGULAMIN UCZESTNICTWA W PROJEKCIE


wykonanie: wchybiorz@gmail.com  |   Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Fotobudka na wesela  |  Strona główna  |  Galeria  |  Mapa strony  |  Kontakt