Młodzi ambasadorzy praw człowieka - PRAWA KOBIET W AFRYCE

Projekt był realizowany od listopada 2012 do kwietnia 2013r. Celem projektu było popularyzowanie wiedzy na temat przejawów łamania praw kobiet w Afryce oraz uwrażliwienie społeczności lokalnej na problemy Czarnego Lądu.

Pierwszym etapem projektu było teoretyczne zapoznanie się uczennic z problemami łamania praw kobiet. W tym celu uczennice zapoznały się z dostępną literaturą oraz stronami internetowymi Amnesty International oraz UNICEF.

W grudniu uczennice rozpowszechniły w społeczności lokalnej ideę pomocy dzieciom w Czadzie poprzez udział i popularyzowanie projektu Wszystkie kolory świata. Projekt polegał na uszyciu laleczki, która następnie została wystawiona na licytację. Pieniądze zebrane w drodze licytacji zostały przekazane do organizacji UNICEF i zostaną przeznaczone na zakup szczepionek dla dzieci w Czadzie.

Kolejnym działaniem uczestników projektu było zorganizowanie z okazji Dnia Kobiet wystawy zdjęć prezentującej życie kobiet w Afryce.

Podsumowującym etapem projektu było zorganizowanie 25 kwietnia dla rodziców i rówieśników spotkania, podczas którego została wyświetlona przygotowana przez dziewczyny prezentacja. Podczas prezentacji uczennice nagłośniły przejawy łamania praw kobiet w Afryce. Zaprezentowane zostały także wywiad z Waris Dirie - modelki, która walczy z zabiegiem obrzezania dziewczynek w Afryce oraz fragment filmu "Kwiat pustyni" poruszający problem biedy i obrzezania w Afryce.

Projekt przygotowały uczennice klasy II gimnazjum: Karolina Chodara, Katarzyna Kałuża, Karolina Kobiela, Marlena Siekierka i Natalia Węglorz.
Opiekunem projektu była Pani Joanna Spandel.

BADŹ TOLERANCYJNY W SZKOLE!

W tygodniu poprzedzającym ferie zimowe zakończono realizację projektu BADŹ TOLERANCYJNY W SZKOLE!

Opiekunem projektu była pani Magdalena Penkala, a nauczycielem wspierającym pani Dorota Niesyt.

Tytuł projektu został wybrany przez uczniów drugiej klasy gimnazjum: Martynę Habartę, Marcelinę Osowską, Adriannę Kumorek, Aleksandrę Węglorz oraz Dawida Mencnera.

Uczniowie starali się w czasie realizacji projektu odpowiedzieć na pytania: co to jest tolerancja, jak można rozumieć pojęcie tolerancji w środowisku szkolnym? Zajęto się przełamywaniem negatywnych stereotypów często pokutujących wśród uczniów. Narzędziami pracy uczestników projektu stały się happening oraz warsztaty dla koleżanek i kolegów ze szkoły.

Pierwszym etapem pracy było zorganizowanie happeningu pod hasłem BĄDŹ TOLERANCYJNY W SZKOLE! Na szkolnym korytarzu pojawiła się makieta uśmiechniętych, tolerancyjnych uczniów. Każdy uczeń i pracownik szkoły mógł zrobić sobie zdjęcie, a tym samym poprzeć akcję. Aleksandra Węglorz i Dawid Mencner przekonywali zebranych, że prawdziwa tolerancja w szkole to poszanowanie kolegi, koleżanki, nauczyciela, pracowników szkoły.

Mimo że masz inne poglądy, mimo że nosisz okulary, mimo że nigdy nie wyrażasz krzykliwie własnego zdania ? lubimy cię.
Mimo że masz piegi, mimo że jesteś skromnie ubrany, mimo że uczysz się bardzo dobrze ? lubimy cię
Mimo że uczysz się słabiej, mimo że stoisz cicho i spokojnie i nie wykłócasz się ? lubimy cię.
Bądźmy tolerancyjni wobec innych. Różnimy się pod wieloma względami i nie musi być to powód wyśmiewania i odrzucania innych.
Więc dzisiaj być tolerancyjnym to znaczy być człowiekiem
- tymi słowami przywitali zebranych na korytarzu szkolnym uczniów.

Akcja cieszyła się wielkim zainteresowaniem, o czym świadczą liczne zdjęcia wykonane właśnie w tym dniu. Rozdawano również ulotki z hasłami wspierającymi akcję oraz kolorowe cukierki w ramach podziękowania za poparcie i udział w mitingu.

Kolejnym etapem projektu było zaplanowanie i zorganizowanie warsztatów dla uczniów gimnazjum. Warsztaty zostały przeprowadzone 7 lutego 2013r. Prowadzący przedstawili prezentację multimedialną, zaproponowali udział w wielu zabawach, których nadrzędnym przesłaniem była właśnie tolerancja w szkole. Z pewnością cel został osiągnięty, bowiem uczestnicy warsztatów nie nudzili się, z ochotą wzięli udział w zadaniu podsumowującym, a z pewnością zrozumieli, iż bycie innym nie powinno być powodem do wyśmiewania czy odrzucenia.